Wakacje rozkręcają się na dobre. Nawet jeśli już wyruszyliście, być może przyda Wam się kilka sprawdzonych rad i złotych myśli na temat podróżowania z dziecmi. Oto nasz dekalog podróżującej rodziny.

 1. Zainteresuj dziecko zbliżającą się podróżą.

  Opowiedz dokąd jedziecie, co tam zobaczy, jakie zwierzęta pozna, co dobrego zje. Pokaż zdjęcia ciekawych miejsc i mieszkających tam ludzi. Opowiedz o zwyczajach, naucz mówić „dzień dobry” i „dziękuję” w lokalnym języku.

 2. Nie pakuj całego dobytku.

  Nawet na drugim końcu świata są sklepy i produkty pozwalające zaspokoić podstawowe potrzeby. Tam także żyją dzieci, a ich rodzice je karmią, kąpią, uczą i zabawiają. Uwierzcie, że nie są Wam potrzebna przenośna wanienka ani składany przewijak. Wystarczy jezioro i mech w lesie. A im mniej bagaży, tym mniejszy kłopot i większa swoboda podczas podróżowania.

 3. Traktuj dziecko, jak pełnoprawnego członka podróżującej ekipy.

  Jak każdy inny w podróżującej grupie czy rodzinie, dziecko ma prawo powiedzieć dokąd chce pojechać, co zobaczyć, co zjeść i kiedy odpocząć. Pamiętaj, by nie pominąć go w podejmowaniu decyzji. Zawsze wysłuchaj i porozmawiaj.

 4. Zwolnij tempo!

  Jeśli chcesz, by podróż z dzieckiem była przyjemnością, nie pędź i nie pospieszaj. Nie rób listy „must see”, ale raczej „wish to see”. Pamiętaj też, że zmiana planu podróży to nie katastrofa. Często pozwala odkryć zaskakujące miejsca, o których nie piszą w przewodnikach.

 5. Nie zwlekaj z zaspakajaniem potrzeb dziecka.

  A nawet staraj się je przewidywać i odczytywać pierwsze oznaki zmęczenia, znużenia, głodu, lub „chcę kupy”. Gdy je zauważysz, reaguj od razu – zrób przerwę, wymyśl nową zabawę, przygotuj coś do jedzenia. Gaszenie pożarów wymaga znacznie więcej czasu i wysiłku.

 6. Pozwól dziecku poznawać, smakować i dotykać.

  Patrz, co robi i gdzie biegnie, ale nie trzymaj go ciągle za rękę. Pozwól mu chłonąć nowy świat. Nawet jeśli nie będzie pamiętać, wyniesie w podróży więcej niż sądzisz. O ile na to pozwolisz.

 7. Pokaż dziecku, że zabawką może być wszystko dookoła.

  Nie pakuj walizki maskotek. Wystarczy ukochana przytulanka, a po całą resztę trzeba tylko sięgnąć. Bo kamienie służą również do budowania, owoce do rzucania, piasek do pisania, a liście do składania samolotów.

 8. Podróże to najlepsza szkoła.

  To szkoła dla dzieci w każdym wieku. Niemowlak nauczy się biegać bez pieluszki, a kilkulatek pozna języki obce. Przede wszystkim jednak jest to szkoła życia – uczy samodzielności, otwartości, tolerancji, szacunku do innych. Pokazuje, jak świat jest wielki i różnorodny.

 9. Ludzie kochają dzieci.

  Dziecko otwiera wiele drzwi. Pomaga ominąć kolejki na lotnisku, znaleźć lepsze miejsce w pociągu, skosztować najsmaczniejszych kąsków w restauracji, dostać się w miejsca niedostępne dla turystów. Korzystaj z tego!

 10. Pamiętaj, że bez dziecka też trzeba.

  Podróżowanie z dzieckiem to fantastyczne doświadczenie. Ale chwilowa rozłąka, poczucie tęsknoty, a przede wszystkim pobycie tylko we dwoje to konieczność.