Ciekawe strony związane z edukacją, do poczytania i do wykorzystania w nauce. Znaleźliśmy, sprawdziliśmy i polecamy. Jeśli znacie inne wartościowe strony dodawajcie w komentarzach.

Lekcje w sieci – edukacja ogólna

 • UNIWERSYTET DZIECI (PL)
  OGÓLNE. Dla uczniów szkoły podstawowej.
  Świetna inicjatywa fundacji Uniwersytet Dzieci. Wykłady i warsztaty, które pomagają młodym odkrywać i rozumieć świat. Zajęcia prowadzone są przez naukowców, specjalistów z różnych dziedzin, artystów i przedsiębiorców. Mają charakter stacjonarny, koniecznie więc sprawdźcie stronę. Szczęśliwie, wiele wykładów można śledzić na YouTube.
 • SCENARIUSZE LEKCJI (PL) ❤ ❤
  OGÓLNE. Dla uczniów szkoły podstawowej.
  Inna inicjatywa Uniwersytetu Dzieci, osadzona w świecie wirtualnym. Inspirujące tematy lekcji, ciekawa forma (filmy, animacje, gry), materiały dla nauczycieli i edukatorów domowych (karty pracy, prezentacje). Scenariusze przygotowywane są przez naukowców i ekspertów z różnych dziedzin. Duże wsparcie dla uczących.
 • BLOG EDUKACYJNY (PL)
  OGÓLNE. Dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej.
  To raczej archiwum ściąg na tematy wszelakie. Mimo to całkiem przydatne.
 • KREATYWNA PEDAGOGIKA (PL) ❤ ❤
  OGÓLNE. Dla uczniów szkoły podstawowej.
  Projekt zainicjowany przez nauczycieli z Trójmiasta. Dzielą się pomysłami, które można wykorzystać podczas nauki i zabawy z dziećmi, ale także wspomagają się w swojej pedagogicznej pracy. Dla tych, którzy chcą uczyć mądrze, twórczo, inaczej. Inspirujący i przyjemny w lekturze blog.
 • SUPERBELFRZY RP (PL) ❤ ❤
  OGÓLNE, NOWE TECHNOLOGIE. Dla uczniów szkoły podstawowej.
  Ekipa nauczycieli, którym bliska jest idea wolnej edukacji, postanowiła założyć blog i dzielić się swoimi pomysłami na kreatywną naukę. Wiele pomysłów na ciekawe lekcje, zwłaszcza z wykorzystaniem nowych technologii. Ale też ciekawe artykuły, pomagające inaczej spojrzeć na nauczanie, wyjaśnianie, problemy wychowawcze. Bardzo inspirujące dla edukujących domowo.
 • KURZGESAGT (ENG) ❤ ❤
  OGÓLNE, FILOZOFIA. Dla starszych uczniów szkoły podstawowej.
  Kanał na YouTube pełen krótkich animowanych filmów, opowiadających o ważnych problemach filozoficznych, naukowych lub społecznych. Świetna formuła, która zaciekawi także starszych. Nas te filmiki zachwyciły.
 • FRAU BUDA (PL)
  OGÓLNE. Dla uczniów szkoły podstawowej.
  Wiele fajnych materiałów dydaktycznych i pomysłów na lekcje, autorstwa bardzo kreatywnej nauczycielki.
 • POLSKA SZKOŁA INTERNETOWA (PL)
  OGÓLNE. Dla uczniów szkoły podstawowej.
  To wsparcie edukacyjne dla osób przebywających za granicą i uczących dzieci w ramach Domowej Edukacji – lekcje i konsultacje przez Internet oraz koordynacja egzaminów kończących rok szkolny. Jeszcze nie testowaliśmy, ale cieszy nas obecność podobnego portalu. Wymagana jest rekrutacja przed rozpoczęciem roku szkolnego.
 • E-PODRĘCZNIKI (PL) ❤
  OGÓLNE. Dla uczniów szkoły podstawowej.
  Bogate źródło ciekawych materiałów do prowadzenia lekcji. Świetne dla nauczycieli i domowych edukatorów. Bardzo duża różnorodność tematyczna, forma, która zainteresuje dzieciaki. Oprócz lekcji także porady dla nauczycieli, testy, karty pracy. Polecamy także ich kanał na YouTube.

Lekcje w sieci – sztuka

 • BAZGROSZYT (PL)
  SZTUKA. Dla maluchów i przedszkolaków.
  To bogaty zbiór fajnych materiałów do drukowania – gier edukacyjnych, kolorowanek, łamigłówek, prostych ćwiczeń z pisania i liczenia.
 • ZAMIASTKSERÓWKI (PL)
  NAUKA I ZABAWA. Dla przedszkolaków i młodszych uczniów szkoły podstawowej.
  Zabawy dydaktyczne, które sprawdzają się lepiej, niż siedzenie w ławce i wypełnianie kart pracy. Zabrane przez nauczycieli, którzy chcą się dzielić swoimi edukacyjnymi pomysłami na ciekawe i rozwijające lekcje.
 • ART PROJECT FOR KIDS (ENG) ❤
  SZTUKA. Dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej.
  Mnóstwo fantastycznych pomysłów na zabawy plastyczne, z wykorzystaniem najróżniejszych materiałów, inspirowanych twórczością znanych artystów, dla dzieciaków w różnych wieku.
 • MUZEUM DŹWIĘKU (PL)
  MUZYKA. Dla uczniów szkoły podstawowej.
  Nie znaleźliśmy wielu stron poświęconych edukacji muzycznej. To zaledwie namiastka, ale ciekawa. Dostępne są tu scenariusze zajęć o muzyce, ale także unikalna kolekcja starych instrumentów ludowych, na których można zagrać online!
 • SZTUKA 24H
  SZTUKA. Dla uczniów szkoły podstawowej.
  Świetne miejsce dla nauczycieli, animatorów i edukatorów zainteresowanych edukacją przez sztukę. Na portalu znajdziemy przykładowe scenariusz lekcji, scenariusze oprowadzania po wystawach, materiały z warsztatów, animacje, gry interaktywne dla dzieci,  filmy edukacyjne i wiele innych zasobów. Warto zajrzeć w kalendarz stacjonarnych warsztatów.

Lekcje w sieci – wielokulturowość

 • KIDS’N’GO (ENG) ❤
  OGÓLNE, KULTUROZNAWCZE. Dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej.
  Strona wspierająca tych, którzy stawiają na wielokulturową edukację i wychowanie. Jest wsparciem dla edukujących domowo, zwłaszcza podróżujących rodzin. Oprócz pomysłów na zabawy i naukę z dziećmi jest tu sporo ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi.
 • KIDWORLDCITIZEN (ENG) ❤
  OGÓLNE, KULTUROZNAWCZE, JĘZYKI. Dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej.
  Jak sprawić, by dzieci poczuły, że są obywatelami świata? Pokazujcie im, jak jest różnorodny i pomagajcie go zrozumieć. Wiele ciekawych tekstów dla rodzin wychowujących dzieci w wielokulturowym środowisku i uczących dzieci wielu języków. Spodoba się rodzinom podróżującym i wszystkim, którzy chcą dzieciom różnorodność świata przybliżyć.
 • THE SCHOOL OF LIFE (ENG) ❤
  OGÓLNE, FILOZOFIA, EDUKACJA OBYWATELSKA. Dla starszych uczniów szkoły podstawowej.
  Szkoła życia w formie krótkich animacji. Poruszają zagadnienia filozoficzne, psychologiczne, kulturowe oraz historyczne. Ciekawostki, wykraczające poza zakres szkolnych programów, ale wciągające i wiele mówiące.
 • E-GLOBALNA (PL) ❤
  KULTUROZNAWCZE, EDUKACJA OBYWATELSKA. Dla uczniów szkoły podstawowej.
  To dziesiątki arcyciekawych materiałów (scenariusze zajęć, ćwiczenia, gry, karty pracy, materiały wizualne) poświęconych edukacji globalnej. Bardzo przydatne dla nauczycieli i edukatorów.

Lekcje w sieci – nowe technologie

 • TABLESZYT W OKŁADCE W MOTYLE (PL)
  OGÓLNE, NOWE TECHNOLOGIE. Dla uczniów szkoły podstawowej.
  Czy tablet mógłby stać się wyposażaniem piórnika? Jolanta Okuniewska, nauczycielka nominowana do Światowej Nagrody Nauczycielskiej, przekonuje, że jak najbardziej. Na swoim blogu pokazuje, jak wykorzystać tablety i nowe technologie do rozwijania młodych talentów.
 • CYFROWA WYPRAWKA ❤
  NOWE TECHNOLOGIE. Dla starszych uczniów szkoły podstawowej.
  Wszystko na temat nowych technologii oraz bezpieczeństwa i prywatności w sieci. Scenariusze lekcji, artykuły i poradniki o tym co warto wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci, jak uczyć i jak rozmawiać na ten temat z dziećmi i młodzieżą.
 • SPECJALNI
  NOWE TECHNOLOGIE. Dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej.
  Jak wykorzystać nowe technologie w nauczaniu? Tutaj znajdziecie wiele pomysłów, scenariuszy lekcji, ciekawych aplikacji, zaproszeń do fajnych projektów.
 • EDUKACJA MEDIALNA
  NOWE TECHNOLOGIE, MEDIA. Dla starszych uczniów szkoły podstawowej.
  Kilkaset scenariuszy lekcji, ćwiczenia i materiały do prowadzenia zajęć w szkołach, domach kultury, w domu. Czego uczą? Ano tego, co tak ważne w obecnych czasach, ale mało kto postrzega to jako zagadnienie naukowe – rozumienia języka mediów, kreatywnego korzystania z mediów, krytycznego wyszukiwania informacji w mediach, kultury i etyki komunikacji, własności intelektualnej.

Lekcje w sieci – nauka

 • POLIMATY (PL) ❤
  NAUKOWE. Dla starszych uczniów szkoły podstawowej.
  To strona oraz bardzo fajny kanał YouTube. Autorzy udowadniają, że o każdej dziedzinie nauki i życia można opowiadać tak, że stanie się ona ekscytującą podróżą po krainie wiedzy. Tematy przeróżne, o których po prostu warto wiedzieć. Jestem pewna, że zaciekawią i dorosłych.
 • TEDEd LESSONS WROTH SHARING (ENG) ❤ ❤
  NAUKOWE. Dla starszych uczniów szkoły podstawowej.
  To portal, który nas szczerze zachwycił. Niesamowita baza wiedzy na tematy przeróżne, zajmujące młodszych i starszych, podane w sposób, któremu trudno się oprzeć – wsparte animacjami, uzupełnione testami wiedzy, poszerzonymi informacjami oraz dające możliwość dyskutowania z innymi użytkownikami. To wciągnie także dorosłych.
 • GRY GEOGRAFICZNE (PL)
  GEOGRAFIA. Dla starszych uczniów szkoły podstawowej.
  Geografia nie tylko dla przygotowujących się do podróży. Gry, testy i zabawy na temat państw, regionów, akwenów wodnych, gór, pustyń i innych zagadnień geograficznych.
 • NASA EARTH OBSERVATORY
  GEOGRAFIA. To seria lekcji na temat Ziemi, jej przyrody i naturalnych zjawisk, zachodzących na naszej planecie. Każda z nich wzbogacona ciekawymi materiałami NASA, skryptami, propozycjami ćwiczeń i doświadczeń dla dzieci. No i przede wszystkim super zdjęciami i filmami Earth Observatory.

Lekcje w sieci – matematyka

 • PI-STACJA (PL)
  MATEMATYKA. Dla starszych uczniów szkoły podstawowej.
  To portal oraz kanał YouTube pełne krótkich filmów, pomagających zrozumieć podstawowe zagadnienia matematyczne. Prowadzone przez dydaktyków, przystępnie uczących informatyki i programowania, ale nie tylko. Materiały dotykają również ważnych dylematów związanych z edukacją.
 • AKADEMIA KHANA (PL)
  MATEMATYKA. Dla starszych uczniów szkoły podstawowej.
  To kanał na You Tube, który pomoże w nauce przedmiotów ścisłych. Zwłaszcza matematyki, ale nie tylko, bo jest tu także biologia, chemia, astronomia, ekonomia i inne. Świetna baza wiedzy, ponad 3000 filmów.

Lekcje w sieci – język angielski

 • UPTOTEN
  Dla przedszkolaków i młodszych uczniów szkoły podstawowej, zaczynających naukę języka.
  Niegdyś ulubiona strona Marysi do nauki angielskiego i zabawy jednocześnie, ale mam wrażenie, że zaczęła już z niej wyrastać. Ma tę zaletę, że dziecko samo świetnie się w niej odnajdzie, prowadzone jedynie przez parę zabawnych bohaterów.
 • ESLKIDSSTUFF
  Dla uczniów szkoły podstawowej.
  To głównie strona dla nauczycieli, szukających ciekawych materiałów i scenariuszy lekcji.
 • PHONICS BOOKS
  Dla młodszych uczniów szkoły podstawowej.
  Bardzo fajne materiały do nauki języka, przydatne dla nauczycieli i domowych edukatorów.
 • BBC LEARNING ENGLISH
  Dla nieco starszych i znających podstawy języka.
  Co tu dużo mówić – to nauka angielskiego z brytyjska telewizją publiczną.

Lekcje w sieci – książki, gry, gadżety, recenzje

 • OBRAZKOWE
  Recenzje wyjątkowych książek.
 • KSIĄŻKI NA CZACIE
  Nagradzany blog o książkach dla dzieci i młodzieży, pisany przez niezwykle oczytanego i młodego (!!) człowieka.
 • ZABAWKATOR
  Blog nie tylko o zabawkach, gadżetach i planszówkach, ale także o książkach, zazwyczaj bardzo ciekawych.
 • OTWARTE ZASOBY
  Baza wiedzy na temat otwartych zasobów edukacyjnych, związanych z kulturą, z nowymi technologiami, z Polski i całego świata. Miejsce w sieci, które warto znać, bo nie wiadomo, kiedy się przyda.

Ciekawe blogi i portale na temat edukacji i wychowania

 • BABEL SCHOOL
  Uwielbiamy! Fantastyczny blog polsko-tajwańskiej rodzinki edukującej domowo trójkę dzieciaków, w wielokulturowym i wielojęzycznym duchu. Niektóre z nich to już samodzielne młode osoby i miło patrzeć, co z nich wyrosło.
 • RODZINA GALANT
  Polecam w ramach ciekawostki, bo to weterani Edukacji Domowej w Polsce. Ponadto, bardzo ważne są w ich życiu podróże i widać, jak świetnie kształtują charakter dziecka. Zaś Przemek jest już dorosłym chłopakiem i sam wiele mówi, o swoich edukacyjnych doświadczeniach.
 • DZIKA JABŁOŃ
  Wiele pomysłów na artystyczne zabawy, recenzje książek dla dzieci, inspiracje do ciekawych zabaw. Fajne pomysły mamy artystki.
 • NASZA SZKOŁA DOMOWA
  Z życia wzięte sposoby na ogarnięcie szkoły w domu. Sporo inspiracji, recenzji, odniesień do innych edukacyjnych stron.
 • JUNIOROWO
  Rozbudowany portal o edukacji, zabawie, wychowaniu. Jednym słowem wszystko o dzieciach w wielu szkolnym.
 • DZIECI SĄ WAŻNE
  Portal skupiających się na idei naturalnego rodzicielstwa od chwili narodzin dziecka. Wiele ciekawych artykułów i inspiracji dla rodziców niemowlaka i ucznia.
 • EDUKACJA NA NOWO
  Strona fundacji, działającej na rzecz zmian w polskim szkolnictwie. Wiele ciekawych artykułów oraz szkoleń.
 • WIĘCEJ NIŻ EDUKACJA
  Blog pełen podcastów na temat domowej i alternatywnej edukacji, prowadzony przez siostry, które same edukują domowo swoje dzieciaki. Mówią ciekawie o doświadczeniach swoich oraz innych rodzin edukujących domowo. Warto posłuchać, bo wynajdują ciekawych gości.

Ciekawe teksty, artykuły, wywiady

Warto znać

 

Loading...