Co leży na stoliku obok waszego łóżka? U nas telefon, spray na komary oraz książka. Ostatnio jest to TA książka.

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, czyli 100 historii niezwykłych kobiet.

Ta książka to babska biblia. To zbór niezwykłych historii. To inspiracja o 100 twarzach, a każdą z nich jest kobieta. Są tu nazwiska znane i wybitne, które wcześniej czy później nasze dziewczyny by poznały. Ale największą wartością są moim zdaniem historie kobiet, które dokonały rzeczy wielkich, ale niewielu o nich słyszało. Często działały na rzecz swoich małych społeczności, były pionierkami w dziedzinach, które mało znamy, lub po prostu żyły w czasach mniej medialnych niż obecne. Znajdziecie tu królowe, pisarki, artystki, uczone, sportsmenki, ale także piratki, społeczniczki, nawet szpiegów w spódniczkach. Nie działały dla poklasku, ale udowadniały, jaka siła drzemie w kobietach. Odważne i bezkompromisowe. Wiedzące, czego chcą i gotowe do poświęceń. Inspirują mądrością, dzielnością i uporem. Co najważniejsze, to żadne wymyślone bohaterki – to kobiety z krwi i kości.

Każda z historii jest krótka, zwięzła, zręcznie napisana. Czyta się szybko i nie ma szans, by się znudzić. To jednocześnie doskonały pretekst do rozmowy z dzieckiem, pogadania o historii, zmieniających się zwyczajach, społecznych problemach. Książkę można fajnie wykorzystać do poszerzenia wiedzy czerpanej w szkole np. podczas lekcji historii. Całość ubarwiają piękne, nieco bajkowe ilustracje – portrety bohaterek. Ich autorkami jest sześćdziesiąt artystek ze wszystkich zakątków świata.

 

Ta książka to babska biblia. To zbór niezwykłych historii. To inspiracja o 100 twarzach. 

Warto zaznaczyć, jak udało się zebrać fundusze na publikację książki. Otóż fundatorami książki są jej czytelnicy! To podobno najhojniej finansowana publikacja w dziejach crowdfundingu. Autorki zebrały ponad milion dolarów. Sukces okazał się tak wielki, że wyszedł już tom II książki. Natomiast tom III młode czytelniczki mogą stworzyć same – jako uzupełnienie serii pojawiła się książka „Czas na Twoją opowieść!”, a w niej 100 zadań, które pomogą uwierzyć we własne siły i obudzić w sobie ducha buntowniczki.

„Opowieści na dobranoc” to lektura obowiązkowa każdej dziewczynki. Ta książka pomoże im uwierzyć, że mogą być kim zechcą. Że warto zmieniać świat na lepsze. Że każdy ma prawo do inności i do realizowania swoich marzeń. I wreszcie, że WARTO SIĘ BUNTOWAĆ! Bo buntowniczka to nie ten stereotypowy, tupiący nogą, rozpieszczony uparciuch, ale pewna siebie dziewczynka, potrafiąca wyrazić swoje zdanie, mówić o swoich lękach i marzeniach.

Elena Favilli, Francesca Cavallo, „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet”, tłumaczenie Ewa Borówka.