To nie jest zwykła książka o dzielnych strażakach. Tak samo jak Precelek nie jest zwykłym kolegą. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu PRZYGODY Z KSIĄŻKĄ i prezentację ulubionych lektur naszych przyjaciół.

To już drugi tydzień, kiedy wczytujemy się w pożyczone książki. Rzeczywiście, czytamy ostatnio nieco więcej. Nie powiedziałabym jeszcze, że „połykamy” książki, ale kilka stron przed snem stało się rytuałem. Powiem więcej, wczoraj zaczęliśmy czytać książkę bez obrazków i przed zaśnięciem udało się dojść do 4 strony :). Jednak książka, o której chcemy dzisiaj opowiedzieć ma obrazków co nie miara.

„Świat w obrazkach. Strażacy”

Precelka znamy od… od kiedy jest na świecie. Marysia i Precelek leżeli razem w kołysce, razem czołgali się po trawce, wspólnie wsiadali na pierwszy rowerek, teraz w dwójkę odkrywają nowe kąty i nowe zabawy. Są zupełnie inni, ale doskonale zgrani. Każdy lubi coś innego, ale to nie przeszkadza, a nawet ich podkręca. Choć Precelek uważa, że baby nie wiedzą co fajne, z Marysią obejrzy przygody dziewczyn z Monster High. A Marysia, choć woli karierę tancerki, książce o strażakach połknęła do ostatniej strony. Ale przejdźmy do rzeczy.

Najpierw były ciekawe historie — o ludziach w skórach, co to gonili mamuty i nosili ogień ze sobą, o przypadkowym odkryciu krzesidła, o starożytnych miastach, w których co chwila wybuchały pożary, o średniowiecznych mnichach, którzy pomagali ugaszać ogień. Nic o strażakach, jakich znamy dzisiaj. Aż wreszcie zaczęli się pojawiać. Czy wiecie, jakie kiedyś mieli wozy? Jakich drabin używali? Jakie śmieszne hełmy nosili na głowach?

To z jednej strony książka o ogniu, o tym jak ważny jest w życiu człowieka. O tym, że może uratować życie, ale też może spowodować wiele bólu i nieszczęść. Aby tego uniknąć, trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać. Czy wiecie co robić, gdy wybuchnie pożar? A jak ugasić ognisko? Jak się zachować, gdy zauważycie kłębiący się dym z okna?

Z drugiej strony to książka o pracy strażaka. I może się zdziwicie, ale strażak nie tylko gasi pożary. Jego praca polega na ratowaniu nas z przeróżnych opresji — gdy z ciężarówki wyciekną trujące substancje, gdy powódź zaleje miasto, gdy narciarze zaginą w lawinie, gdy na ulicy będzie kraksa, gdy zawali się budynek, albo gdy dzikie zwierzęta uciekną z ZOO. Wiedzieliście o tym? A czy słyszeliście o psach strażackich? A czy wiecie, jak pracują strażacy w Afryce albo Azji?

Coś mam przeczucie, że nie wiele wiedzieliście o pracy strażaka :). Dlatego zapraszamy Was do tej lektury. Dziewczyny i chłopaków. Tych co potrafią czytać i tych, którzy wolą obrazki. Ta książka może Was zaskoczyć, nawet jeśli regularnie oglądacie „Strażaka Sama”.

Świat w obrazkach to seria książek, przybliżających wiele różnych dziedzin życia. Jeśli Precelek wszystkie jej przeczyta, mądry będzie z niego chłopak. A takiego przyjaciela dobrze mieć obok siebie.